1. Kreatywność w biznesie, to ciężka praca, która prowadzi do innowacji. Innowacja to (w uproszczeniu) wprowadzenie czegoś nowego. Kreatywność jest natomiast zdolnością do sięgania po to, czego jeszcze nie wiemy i czego nie znamy (o ile zajdzie taka potrzeba), na bardzo różnych etapach pracy (podczas wymyślania, testowania, wdrażania, sprzedaży, promocji itd.), żeby przekształcić NOWE, NIEZNANE I RYZYKOWNE w ZROZUMIAŁE, MIERZALNE I PRZEWIDYWALNE.
Dla wielu osób (słusznie) innowacja jest momentem, kiedy pomysł zamienia się w produkt, co nie oznacza jednak, że na samym końcu procesu, podczas wdrażania – nie ma już miejsca na kreatywność. Kreatywność o wiele częściej dotyczy fragmentów procesu niż jego całości. Żeby lepiej to zrozumieć, warto przestać wierzyć, że kreatywność jest jedna (punkt 2). Czy na pewno można mówić o jednej kreatywności, którą dałoby się odnieść do wszystkich obszarów profesjonalnej działalności człowieka?
Pomimo ogromnego zróżnicowania w kwestii tego, w jak wielu branżach pracujemy, nadal wpadamy w tę samą pułapkę, traktując kreatywność jako zjawisko jednolite, niezależenie od tego, w czym się specjalizujemy i jaki zawód wykonujemy. I nawet jeśli będziemy bronić tezy, że wszyscy jesteśmy kreatywni, to pozostaje jeszcze kwestia tego, że na pewno nie jesteśmy kreatywni w takim samym stopniu. Dzisiaj pragnę zapoznać Was z „Modelem czterech C” zaproponowanym przez Jamesa C. Kaufmana oraz Ronalda Beghetto, który pomaga rozumieć kreatywność w biznesie, w kontekście ogromnego zróżnicowania, które jej towarzyszy. |
AutorNazywam się Kuba Łuka. Moja specjalność to facylitowanie kreatywnego rozwiązywania problemów biznesowych Archiwa
Marzec 2024
Kategorie
Wszystkie
|