Kuba Łuka. Autor książki "Halo! tu kreatywność". Kreatywne studio produkcji muzycznej.
  • Hello
  • o mnie
  • Szkolenie z kreatywności
  • kontakt
  • Blog
  • SKLEP

Dlaczego warto wyjść "ze szkolnej ławki"

6/1/2021

0 Komentarze

 

Kilkanaście lat temu poszedłem do katowickiej Hipnozy na koncert zespołu Pink Freud, który grał akurat w poszerzonym składzie z Marcinem Maseckim na instrumentach klawiszowych. W pewnym momencie (a jest to jedyne, co pamiętam po latach) z jakiejś wyciszonej improwizacji wyłonił się Marcin, grając na klawiszach solo, zaczął zachowywać się, jak osoba z zaburzeniami umysłowymi. Jego twarz wykrzywiła się w obłąkanym grymasie, ciało się zdeformowało, a z gardła wydobywały się niekontrolowane dźwięki, pełne lęku – takie, od jakich ucieklibyśmy być może będąc świadkami podobnego zajścia na ulicy, czy też w innym miejscu publicznym.

Tyle, że w trakcie koncertu nie było gdzie uciec, a dysonans – jazzowy koncert i ten szanowany muzyk, który w parę sekund przeobraził się na oczach publiczności – sprawił, że do teraz przeżywam to wspomnienie naprawdę mocno i wyraźnie. Tak, Marcin Masecki zrobił na mnie wtedy ogromne wrażenie, pomimo tego, że do tamtej pory widziałem wiele dziwnych rzeczy w artystycznych realiach.

Nasze życiowe, wizerunkowe i kreatywne bariery wynikają w dużym stopniu z tego, że nie wychodzimy najczęściej ze szkolnej ławki, a więc miejsca, w którym wolno zachowywać się tylko w określony sposób i zawsze staramy się sprawiać wrażenie, że dokładnie wiemy, o co chodzi i próbujemy być jak najlepsi w tym, co zostało zadane.
Wyjście ze szkolnej ławki jest istotne na etapie konfrontacji z perfekcjonizmem. Spędzamy w szkole wystarczająco dużo czasu, żeby wyrobić w sobie nawyk robienia rzeczy jak najlepiej. Ideały znajdują się niezmiennie poza naszym zasięgiem, a my spędzamy życie na ściganiu się z nimi.

Próbujemy być najszybsi na drodze. Porównujemy swoje ciała i twarze do tych, które widzimy w social mediach i na okładkach. Dopasowujemy swój wizerunek (na przykład na LinkedIn) do tego, co powszechnie czyta się, jako godne szacunku. Tak, dopasowujemy nasz body language do ogólnie przyjętych znaków, które naprawdę niewiele mówią o nas samych. Pokazują najwyżej, gdzie chcielibyśmy się znaleźć w hierarchii danej społeczności.

Spoglądamy zawsze o krok za daleko, poza to, co możemy mieć w danej chwili, a na przykład w przypadku kreatywności potrafi być to naprawdę zabójcze. W dorosłym procesie kreatywnym nie ma żadnej pani nauczycielki, która śrubuje niewidzialne standardy i pokazuje miejsca, w których – jak nam się wydaje - wciąż nie możemy się odnaleźć.

Wyjście ze szkolnej ławki jest konieczne.

0 Komentarze



Odpowiedz

    Autor

    Nazywam się Kuba Łuka. Piszę głównie o kreatywności i pomagam tę kreatywność rozwijać. Pracuję z markami, artystami i instytucjami. Wśród moich klientów znaleźli się między innymi: Allegro, GPD, Łowicz, Lubella i inni

    Archiwa

    Czerwiec 2022
    Maj 2022
    Kwiecień 2022
    Styczeń 2022
    Listopad 2021
    Sierpień 2021
    Lipiec 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Kwiecień 2021

    Kategorie

    Wszystkie
    Algorytm
    Błędy
    Cel
    Deadline
    Edukacja
    Koncepcja
    Kreatywność
    Kreatywność W Reklamie
    Książka
    Muzyka W Reklamie
    Pomysł
    Praca
    Praca Z Klientem
    Reklama
    Rozwój Osobisty
    Social Media
    Streszczenie
    Szkolenie Z Kreatywności
    Wizerunek

    Kanał RSS

    View my profile on LinkedIn
Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Hello
  • o mnie
  • Szkolenie z kreatywności
  • kontakt
  • Blog
  • SKLEP