Kuba Łuka | Szkolenia z kreatywności profesjonalnej dla firm.
  • Hello
  • o mnie
  • Szkolenie z kreatywności
  • kontakt
  • Blog

Kreatywność. Sztuka. Technologia

Moja prywatna podróż do przeszłości

1/21/2022

 
Z lekkim opóźnieniem spieszę poinformować, że pod koniec grudnia ukazała się nowa płyta legendarnej już grupy Agressiva 69 z moim udziałem. Zespół już na początku lat 90. kładł podwaliny pod polską scenę industrialną, a nieco później nagrywał albumy z mocnymi, elektroniczno-gitarowymi przy gościnnym współudziale między innymi Edyty Bartosiewicz, czy ludzi z Killing Joke oraz The Mission.

Na albumie „Dlaczego nie ty” znalazło się - oprócz tytułowego kawałka, aż 8 remiksów w wykonaniu osób, które od lat zajmują się tworzeniem eksperymentalnych dźwięków. Zestaw ten, zaraz po piosence oryginalnej otwiera mój remiks, który popełniłem dla Agressivy pod pseudonimem Blare For A.

Była to dla mnie wyjątkowa współpraca głównie dlatego, że jako dzieciak, mając 13 lat zasuwałem po ulicach z walkmanem i na kasecie męczyłem do upadłego drugą płytę Agressivy 69 „Hammered By The Gods”. Dlatego też, kiedy dostałem do przerobienia tracki „Dlaczego nie ty” od razu wiedziałem, że zrobię ten remiks, tak, jak mógłbym go zrobić w tamtym czasie, w roku 1994, gdybym oczywiście miał wtedy pojęcie, jak się do tego zabrać w tym całkiem innym świecie, w zupełnie innej Polsce

Krótka refleksja na temat edukacji i kreatywności.

1/14/2022

 
Najlepszym, co mnie spotkało w trakcie całych dwunastu lat edukacji podstawowo-średniej, był mój nauczyciel polskiego z liceum, który nie bał się mówić wprost, że wychwalane „Medaliony” Nałkowskiej są bolesnym wrzodem na dupie programu szkolnego, że Mickiewicz nie był tak świętą postacią, jaką usiłuje się go przedstawiać i dla przeciwwagi podsunął mi między innymi „Mechaniczną Pomarańczę” Burgeesa, która była być może pierwszą naprawdę „niepoprawną” lekturą w moim życiu.

Szkoła usiłowała uczyć mnie historii literatury XX wieku, jako okresu wypełnionego głównie książkami, które opowiadały o wojnie, o holocauście (z kompletnym pominięciem modernizmu, postmodernizmu i wielu innych istotnych zjawisk); romantyzm widniał w niej, jako niezbyt intrygująca epoka, naszpikowana utworami, które do porzygania powtarzały te same tematy utraconej Polski, a wieszcze przedstawiani byli, jako święci. I tak sobie dzisiaj myślę, że gdyby kuratorzy oświaty mieli wtedy tak wielką władzę, jaką właśnie otrzymali, być może mój nauczyciel polskiego nie dałby rady przekazać tego, co mi przekazał, a ja wierzyłbym, że „Pan Tadeusz” to absolutny szczyt polskiej kreatywności.

    Autor

    Nazywam się Kuba Łuka. Piszę głównie o kreatywności i pomagam tę kreatywność rozwijać. Pracuję z markami, artystami i instytucjami. Wśród moich klientów znaleźli się między innymi: Allegro, GPD, Łowicz, Lubella i inni

    Archiwa

    Wrzesień 2023
    Sierpień 2023
    Lipiec 2023
    Czerwiec 2023
    Maj 2023
    Kwiecień 2023
    Listopad 2022
    Październik 2022
    Wrzesień 2022
    Czerwiec 2022
    Maj 2022
    Kwiecień 2022
    Styczeń 2022
    Listopad 2021
    Sierpień 2021
    Lipiec 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Kwiecień 2021

    Kategorie

    Wszystkie
    Kreatywność W Reklamie
    Praca Z Klientem
    Techniki Kreatywności

    Kanał RSS

    View my profile on LinkedIn
Twórcze myślenie zmienia świat.
Szkolenie z kreatywności profesjonalnej dla firm.
Szkolenie z kreatywności
Kreatywne studio produkcji muzycznej

© Kuba Łuka 2023

  • Hello
  • o mnie
  • Szkolenie z kreatywności
  • kontakt
  • Blog