Kuba Łuka. Autor książki "Halo! tu kreatywność". Kreatywne studio produkcji muzycznej.
  • Hello
  • o mnie
  • kontakt
  • Blog

Jakiej muzyki najlepiej słuchać podczas pracy kreatywnej?

6/16/2021

0 Comments

 

Jakiś czas temu na LinkedIn „w moje ręce” wpadły wyniki ankiety zatytułowanej „Czy słucham muzyki w pracy?”. Większość odpowiadających (około 73%) przyznało, że owszem, korzystają z pomocy muzyki podczas wykonywania zajęć zawodowych. Wynik ten skłoniło mnie do paru przemyśleń na temat tego, czy muzyka rzeczywiście pomaga nam w pracy, czy też może przeszkadza.

Czemu najczęściej służy muzyka w pracy? Żyjemy i pracujemy w warunkach, które bardzo rzadko można nazwać idealnymi. Poziom hałasu najróżniejszego pochodzenia, który pojawia się w naszym otoczeniu (hałas, to każdy sygnał dźwiękowy, który przyciąga naszą uwagę w sposób niechciany) wykracza najczęściej ponadto, czego nie rejestrujemy. Kosiarka, śmieciarka, ulica, remont u sąsiadów, call kolegi z pracy i tak dalej. Jeżeli uznamy pracę za proces kreatywny (a tak właśnie z reguły jest), wtedy okaże się, że słuchanie muzyki jest dla nas przede wszystkim sposobem ucieczki od wszystkiego, co nas rozprasza, do bardziej uporządkowanego świata, w którym potrafimy „zebrać myśli” i nadać im konkretny rytm, który prowadzi do „happy endu”, czyli wykonanego zadania.

Mit: muzyka powinna nas wyciszać i uspokajać. Preferencje w tej kwestii mogą być naprawdę różne. Nie można jednak na siłę poszukiwać uspokajających, kojących tonów, kiedy tak naprawdę potrzebujemy czegoś przeciwnego. Osoba osiągająca 100% swoich możliwości przy nowej płycie Cannibal Corpse z całą pewnością średnio rozwinie swój kreatywny potencjał w pracy przy dźwiękach Katie Melua. Nie ma nic złego w przyznaniu się do tego, że tylko totalna dźwiękowa apokalipsa pozwala nam w pełni pracować.

Mit: muzyka powinna nas napędzać. Jak wyżej. Znam wiele osób, które stresują się i błyskawicznie zniechęcają przy nadmiernie ostrych i dynamicznych dźwiękach i wątpię, żeby udało się je kiedykolwiek przekonać do pracy w towarzystwie Rage Against The Machine. W tym kontekście praca w biurze, w którym przez cały dzień włączony jest RMF, lub Zetka, może być dla wielu z nas uciążliwością.

Mit: muzyka poważna. Lubimy na siłę dodawać wartości muzyce poważnej (zwłaszcza tej, tworzonej na styku baroku, klasycyzmu i romantyzmu). Kto nie słyszał historii o dobroczynnym działaniu Mozarta na dzieci? Nie będę wnikać w umiejętność idealnego rozkładania częstotliwości w utworach słynnego Austriaka, bo nie o tym jest ten post. Chcę tylko, żebyście zastanowili się, co jeżeli po prostu nienawidzicie muzyki Mozarta, Beethoveena, Bacha, czy Chopina. Czy pomoże Wam ona w pracy? Nie sądzę.

Słuchaj swojego mózgu. Myślę, że tylko słuchanie własnego mózgu jest odpowiedzią na pytanie o to, jakiej muzyki słuchać w pracy i czy w ogóle powinniśmy jej słuchać. Mózg bardzo szybko wysyła sygnały, które wskazują na to, że dany utwór, płyta, radio, czy playlista zupełnie do nas nie przemawiają i powinniśmy poszukać czegoś innego. W czasach, w których streaming umożliwia nam dostęp do całej muzyki świata, jesteśmy w stanie bardzo szybko, metodą prób i błędów dostroić dźwięk do naszych potrzeb i możliwości. Na koniec ważna wskazówka - nasze preferencje potrafią zmieniać się sezonowo i dlatego dobrze jest od czasu do czasu zweryfikować to, co naprawdę działa.

0 Comments



Leave a Reply.

    Autor

    Nazywam się Kuba Łuka. Piszę głównie o kreatywności i pomagam tę kreatywność rozwijać. Pracuję z markami, artystami i instytucjami. Wśród moich klientów znaleźli się między innymi: Allegro, GPD, Łowicz, Lubella i inni

    Archiwa

    October 2022
    September 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    January 2022
    November 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021

    Kategorie

    All
    Algorytm
    Błędy
    Błędy
    Cel
    Deadline
    Edukacja
    Koncepcja
    Kreatywność
    Kreatywność W Reklamie
    Książka
    Książka
    Muzyka Do Telewizji
    Muzyka W Reklamie
    Pomysł
    Praca
    Praca Z Klientem
    Reklama
    Rozwój Osobisty
    Social Media
    Streszczenie
    Szkolenie Z Kreatywności
    Wizerunek

    RSS Feed

    View my profile on LinkedIn
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Hello
  • o mnie
  • kontakt
  • Blog