Kuba Łuka | Kreatywne Studio Produkcji Muzycznej | Blog "Inne Dźwięki"
  • Hello
  • o mnie
  • Portfolio
  • Blog Inne Dźwięki
  • Blog #Kreatywność
  • blare for a
  • kontakt
Inne Dźwięki
Niecodzienny Blog o Kreatywności,
Muzyce i Kulturze tworzenia rzeczy wyjątkowych

W powiększeniu: Bass Astral x Igo "Planets"

10/16/2019

Komentarze

 
Obraz
Foto: Materiały zespołu

Na blogu „Inne Dźwięki” piszę o muzyce i kreatywności. Postanowiłem ostatnio, że powołam do życia cykl nowych tekstów, który zatytułowałem „W Powiększeniu”. Będę wybierać piosenki, które z jakiegoś powodu wydają mi się interesujące, a ich autorki/autorzy opowiedzą mi o kreatywnych kulisach ich powstawania. Na pierwszy strzał idzie Bass Astral x Igo - duet, który zajmuje istotne miejsce na polskiej scenie muzycznej. Grają  elektronicznie, chociaż wywodzą się z rocka i myślę, że to wystarczy, żeby tworzyć „pod prąd” - wbrew obowiązującym trendom. Kibicuję  zespołowi od lat i znam dobrze ich płyty. Mimo to dałem się ostatnio zaskoczyć piosenką „Planets”. Słuchałem jej po raz pierwszy podczas długiej wakacyjnej podróży i już wtedy postanowiłem porozmawiać z Kubą Traczem – Bass Astralem o tym jak, kiedy i dlaczego powstał ten wyjątkowy utwór. Parę  dni temu udało nam się wreszcie spotkać. Zapraszam do czytania!

CZYTAJ DALEJ >>>

1. Skąd wziął się pomysł na piosenkę „Planets”

Piosenka powstała w odpowiedzi na propozycję BBC. Igor zadzwonił do mnie i powiedział, że telewizja proponuje nam skomponowanie kawałka do serii „Planets”, którą on sam osobiście uwielbia. Ja stwierdziłem, że jest to ciekawa i jednocześnie bardzo klimatyczna propozycja. Zanim przystąpiliśmy do pracy dostaliśmy od BBC teaser - taką minutową inspirację video, żeby w ogóle zobaczyć jaki jest klimat. Przesłali nam też wskazówki odnośnie do tekstu – takie frazy, którymi Igor miałby się zainspirować , a które nawiązywały do całej serii.

2. Jak powstało „Planets”

Dla mnie ciekawe w kontekście „Planets” jest to, że od jakiegoś czasu – chyba od ponad pół roku - chodziliśmy z Igorem na taką formę terapii, coachingu. Pewnego dnia doszliśmy do wniosku, że chyba nie ma już sensu robić dalej tych spotkań, bo wszystko jest dobrze i jeżeli były jakieś problemy, to właśnie się naprawiły. Zaraz po tym poszliśmy na salę prób, a chemia między nami była tak wielka, że bardzo szybko skomponowaliśmy i skończyliśmy właśnie „Planets”. Był to dla mnie taki znak, że to co dzieje się w naszej relacji międzyludzkiej ma wielki wpływ na kreatywność i przepływ w naszej muzyce.
Samo pisanie piosenki było o tyle unikatowe dla naszego projektu, że pierwsze pomysły - riff, melodię i harmonię wymyślił Igor. Wcześniej zdarzyło się to tylko raz w utworze „Free World” na płycie „Discobolus”, a tak to zawsze ja proponowałem pierwsze pomysły muzyczne. W „Planets” Igor przyniósł partię pianina, którą słychać na samym końcu utworu, a także całą melodię, która została zaśpiewana właśnie pod ten motyw pianina – i od tego wszystko się zaczęło. Zrobiliśmy też w tym utworze taki ciekawy eksperyment, że to Igor zaczął grać na instrumentach w Abletonie i na perkusji abletonowej, a ja towarzyszyłem mu tylko w składaniu do kupy i wypuszczaniu całego tego materiału. Tak powstał cały szkielet „Planets”.

Obraz

3. Tekst piosenki

Tekst piosenki powstał na samym końcu, kiedy zaaranżowaliśmy już cały utwór – jest to zresztą dość typowe dla tego, co tworzymy, bo jeszcze nigdy żaden nasz tekst nie powstał przed muzyką. W „Planets” tekst nawiązuje do całej melodyki, tematu i jednocześnie do skryptu, który podesłało nam z BBC. Podmiotem jest tutaj Człowiek-Igor-Osoba, ale ja osobiście odczuwam to tak, że mogłaby śpiewać go któraś z planet, albo jakiś byt w kosmosie.

4. Brzmienia, produkcja, miks, mastering

Jeżeli chodzi o brzmienia, to najważniejsze z nich, a więc smyczki, kontrabas i trąby pochodzą z biblioteki Miroslav Philharmonik – wtyczki orkiestrowej, którą ostatnio nabyłem i naprawdę bardzo się nią zafascynowałem. Do tego użyłem albletonowskiej perkusji z TR 808, a wszystkie FX-y to Massive z różnego rodzaju ambientowymi, przestrzennymi i drone'owymi presetami. Produkcję, aranżację i wszystkie kwestie harmoniczne  robiłem ja w Abletonie – od pomysłu Igora, aż po finalny kształt piosenki. Natomiast miks i mastering wykonał Eprom.


5. Co jest wyznacznikiem dobrze napisanej, zagranej i nagranej piosenki

Dla mnie w piosence na pierwszym miejscu zawsze znajduje się wokal – liczy się jego charakter, jego zapamiętywalność i to, w jaki sposób koresponduje on z muzyką. Drugą istotną rzeczą w piosence jest odnalezienie jakiegoś charakterystycznego motywu muzycznego, takiego jak na przykład trąby w „Planets” - czegoś, co słuchacz zapamięta poza samym tekstem i melodią wokalu. Trzecią istotną rzeczą jest coś, co ja określam jako budowanie i rozładowywanie napięcia – w trakcie komponowania i produkcji zawsze staram się szukać sposobów na to, jak poprowadzić piosenkę tak, żeby słuchacz mógł ekscytować się nią nieprzerwanie od początku do końca.

6. Rada od Bass Astral x Igo dla ludzi, którzy dopiero zaczynają pisać swoje piosenki

Kiedy rozpoczynacie przygodę z muzyką i zaczynacie myśleć o sobie, jako o muzykach, o twórcach, piszcie możliwie dużo i poświęcajcie na swojej drodze twórczej jak najwięcej energii na pisanie własnych piosenek - nie na granie coverów. Myślę, że to jest najważniejsze.

Komentarze
    Obraz
    O Autorze:

    Kuba Łuka. Producent muzyczny i kompozytor. Autor licznych artykułów o muzyce i kreatywności. W 2016 roku obronił doktorat na temat przemian w sposobie tworzenia muzyki w XX i XXI wieku. Niedługo ukaże się jego pierwsza książka: "Nowe Dźwięki. Jak być Kreatywnym i nagrać własną płytę Lepiej".
    Obraz


    Archiwa

    Marzec 2020
    Grudzień 2019
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Lipiec 2019
    Luty 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018
    Lipiec 2018
    Czerwiec 2018
    Maj 2018
    Kwiecień 2018
    Styczeń 2018
    Grudzień 2017
    Listopad 2017


    Kategorie

    Wszystkie
    1969
    2016
    2017
    2019
    2020
    Album
    Analog
    Aranżacja
    Aranżacja
    Artykulacja
    Artysta
    Cisza
    Cyfra
    Grunge
    Hałas
    Hałas
    Hip-hop
    Kaseta
    Kompozytor
    Kreatywnośc
    Kreatywność
    Lata 60
    Lata 80
    Lata 90
    Metal
    MTV
    Muzyka Alternatywna
    Muzyka Elektroniczna
    Muzyka Filmowa
    Najlepsza Muzyka
    Noise
    Nowa Muzyka
    Offtopic
    Pieniądze
    Piosenka
    Płyta
    Polska
    Polska Muzyka
    Pop
    Portugalia
    Producent Muzyczny
    Realizator
    Rozmowa
    Rozwój
    Serial
    Smog
    Solówka
    Streaming
    Studio Nagrań
    Sztuka
    Telewizja
    The Beatles
    Trip-hop
    Utwór
    W Powiększeniu
    Winyl
    Wywiad
    Zarabianie
    Zespół


    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Hello
  • o mnie
  • Portfolio
  • Blog Inne Dźwięki
  • Blog #Kreatywność
  • blare for a
  • kontakt